Szerszeń europejski - wygląd, charakterystyka

Duży owad, królowa osiąga 3,5 cm długości, robotnice są nieco mniejsze. Ma czarny tułów w rude plamy, a odwłok brunatnoczerwony w czarne pasy. Trudno go pomylić z innymi osami, gdyż jest z nich największy.

Jest drapieżny, ale także żywi się sokiem z drzew i owoców. Wywołuje strach, ponieważ boleśnie żądli, ale nie jest agresywny, raczej płochliwy. Jad szerszenia nie jest silniejszy od  jadu osy czy pszczoły. Jest owadem społecznym. Buduje gniazdo z masy papierowej w miejscach osłoniętych. Rój składa się z kilku tysięcy robotnic. 

Zwalczanie szerszenia europejskiego

W zależności od lokalnych warunków może być szkodliwy i należałoby się go pozbyć. Jeśli szerszeń założy gniazdo w pobliżu domu można skorzystać z usług profesjonalnej firmy. W przypadku pojedynczych osobników stosujemy środki owadobójcze w sprayu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Do sposobów domowych należy zadymianie gniazda za pomocą świecy dymnej.  Bez względu na wybraną metodę w kontakcie z szerszeniem powinno się zachować dużą ostrożność.

Szerszeń europejski - występowanie

Owad niezwiązany z żadnym biotopem. Preferuje lasy liściaste ze starodrzewem. Spotykany w ogrodach i parkach. Pospolity w całej Europie.