Mklik mączny – wygląd, charakterystyka

Mklik mączny nazywany jest również molem spożywczym. Pochodzi on z rodziny omacnicowatych. Średnio mierzy ok. 15 mm długości, a rozpiętość skrzydeł wynosi 20-25 mm. Jego przednia para skrzydeł ma jasnoszary kolor i jest pokryta paskami. Dolne skrzydła są w kolorze biało-żółtym. Larwa mklika mącznego dorasta nawet do 20 mm. Występuje w kolorze lekko różowym lub brudnobiałym, ale tylko główkę ma brązową. Choć mole żyją stosunkowo krótko, bo zaledwie 14 dni, to samica jest w stanie w tym czasie złożyć nawet 200 jaj, co powoduje błyskawiczną inwazję. Jaja mają tylko pół milimetra, co utrudnia ich wykrycie.

Zwalczanie Mklika mącznego

Niezawodny ocet pomoże Ci w walce z mklikiem. Potrzebny będzie roztwór ze szklanką ciepłego octu, kilkoma kroplami lawendy i olejkiem miętowym lub cynamonowym. Przygotowaną substancją umyć wszystkie zakamarki szafki. Lek ma za zadanie odstraszać mole i zapobiegać ich ponownemu zadomowieniu się. 

Mklik mączny – występowanie

Mklik mączny to niezwykle niebezpieczny szkodnik, który żyje nie tylko w domowych kuchniach, ale także w spiżarniach i młynach. Te owady spożywcze prowadzą nocny tryb życia. W ciągu dnia chowają się w ciemnych miejscach, np. w szafkach kuchennych czy opakowaniach produktów zbożowych. Zazwyczaj często dowiadujemy się, że mamy w szafie nieproszonego gościa, gdy zauważymy małe dziurki w opakowaniach żywności, widzimy na opakowaniach larwy ćmy lub lepkie stworzenia, wyhodowane przez tego owada. Najczęściej larwy mklik znajdują się w pojemnikach z mąką i innymi produktami zbożowymi, na przykład: płatków i otrębów, a także w płatkach, roślinach strączkowych, orzechach czy suszonych owocach.