Trojszyk gryzący - wygląd, charakterystyka

Jest to chrząszcz o nieco spłaszczonym, długim ciele o barwie brunatnej lub ciemnordzawej. Jego długość to około 3-3,5mm. Posiada niewielką w stosunku do reszty ciała głowę, kwadratowe przedplecze i długi tułów. Jego czułki składają się z 11 członów, których ostatnie 5 rozszerza się ku wierzchołkowi. Jest on wyjątkowo odporny na niską wilgotność i brak pokarmu, lecz wysoko wrażliwy na niskie temperatury.

 

Zwalczanie Trojszyka gryzącego

Trojczyk gryzący wyrządza ogromne straty, gdyż odżywia się głównie zbożem, przez co najbardziej podatne są wszelkiego rodzaju magazyny zbożowe, młyny czy piekarnie. Jak walczyć z tym szkodnikiem? Jeśli nie zadziała profilaktyka, czyli odpowiednia dezynfekcja danego miejsca, najbardziej skutecznym sposobem na walkę z trojszykiem gryzącym jest fumigacja, czyli dezynfekcja gazowa. Pozwala ona na szybkie pozbycie się niechcianych gości.

 

Trojszyk gryzący - występowanie

Trojszyk gryzący pochodzi z Indii, lecz obecnie jego występowanie ma bardzo duży zasięg geograficzny. Najchętniej wybiera pomieszczenia ciepłe, w których przechowywana jest żywność. Choć jest to jeden z najczęściej występujących na świecie szkodników, dość rzadko pojawia się w Polsce.