Pchła - wygląd, charakterystyka

Pchła ludzka to owad żywiący się głównie krwią ludzką. Po ukąszeniu na skórze pojawia zaczerwieniona, swędząca plama. Żywicielem szkodnika jest głównie człowiek, chociaż może on przeżyć również bytując na zwierzętach- szczególnie kotach i psach. Zarażenie pchłą ludzką najczęściej dotyka dzieci, przebywające w większych skupiskach, ale również dorosłych. Pchła ludzka osiąga od 2 do 3,5 milimetrów. Ma brązową lub czarną barwę i chitynowy pancerz, a jej ciało jest bocznie spłaszczone. Posługuje się aparatem kłująco- ssącym. Pchła ludzka nie posiada skrzydeł, jednak za sprawą licznych odnóg jest w stanie poruszać się bardzo dynamicznie i skakać nawet na odległość 1 metra. 

Zwalczanie pchły

Po znalezieniu na ciele śladów bytowania pchły należy jak najszybciej wziąć kąpiel, a także zmienić ubrania. Odzież, także tą z kilku poprzednich dni należy natychmiastowo uprać w wysokiej temperaturze. Uprania będą wymagały również pościele, koce, poduszki, czy też pluszowe zabawki. Jeżeli w miejscu zamieszkania zauważy się natomiast liczne, białe plamki należy mieć świadomość, że są to odchody pcheł. W takim przypadku wszelkie meble i podłogi należy dokładnie umyć gorącą wodą z dodatkiem silnych środków czyszczących. 

Pchła - występowanie

Najczęściej pchłą można zarazić się w miejscach publicznych, w których panuje wilgoć i nie jest zachowana odpowiednia higiena. Często również przenoszą się one np. w parku przez zwierzęta.