Lis - wygląd i charakterystyka

Lis jest ssakiem drapieżnym, który jest bardzo często spotykany w naszym środowisku. Lisy mają bardzo charakterystyczny wygląd. Cechują się wydłużonym pyskiem i długim, chudym tułowiem. Uszy lisów są trójkątne i duże. Ich cechą charakterystyczną jest gęsty, puszysty ogon, często nazywany kitą. Lisy posiadają długą sierść, najczęściej o lekko rudym zabarwieniu. Na spodzie są popielate lub białe. Zimą ich sierść najczęściej przyjmuje szarą barwę.

Lisy cechują się bardzo dobrym słuchem i węchem. Mają także dobrze rozwinięty zmysł wzroku.

Zwalczanie lisów

Lisy nie podlegają w Polsce ochronie. Mogą przenosić zagrażającą człowiekowi wściekliznę. Często także stanowią zagrożenie dla przydomowego ptactwa.

Lisy można zwalczyć stosując różnego rodzaju odstraszacze. Należą do nich m.in. żele i spraye zapachowe. W zwalczeniu lisów mogą pomóc także armatki wodne. Na rynku są dostępne także odstraszacze dźwiękowe, które emitują nieprzyjemne dla lisa fale dźwiękowe. W celu pozbycia się lisa można zastosować także żywołapkę.

Lis - występowanie

Lisy są bardzo popularne w Polsce. Najczęściej występują w lasach, ale można je spotkać także na polach czy łąkach. Naturalnie występują na obszarze całej Europy, a także we wschodniej i północnej Azji i północnej Afryce.