Karaczan amerykański - wygląd, charakterystyka

Karaczan amerykański nazywany inaczej Przybyszką wyróżnia się długością ciała, która  wynosi od 3 aż do 5 centymetrów. Na przodzie torsu, znajdują się długie czułki. Ciało insekta sprawia wrażenie niezwykle masywnego. Pancerz karaczana występuje w barwach ciemnobrązowych, niekiedy wchodzących w czerwień. Golenie owada wyposażone są w długie szczeciny. Całą objętość pancerza przykrywają skrzydła.

Przybyszka  ze względu na swoje rozmiary, piastuje pierwsze miejsce na podium jako największy karaczan występujący w Polsce. Oprócz zdecydowanej przewagi  długości względem innych karaczanowatych, posiada odpowiednio dostosowane skrzydła, którymi potrafi sprawnie operować. Nie jest ciężko ją pomylić, gdyż w Polsce nie występują osobniki odpowiadające jej gabarytom.

Zwalczanie Karaczana amerykańskiego

Aby uniemożliwić karaczanowi amerykańskiemu bytowania w miejscu zamieszkania, należy szczelnie zamykać łatwo dostępne pożywienie oraz na bieżąco pozbywać się resztek jedzenia. Odpady bowiem stanowią pożywkę dla Przybyszek, która będzie dla niej ucztą na długi czas. Jeśli już jednak zauważymy obecność insekta, warto zaopatrzyć się w żele insektobójcze, bądź opryski, które skutecznie wypłoszą karalucha.

Karaczan amerykański - występowanie

Przybyszka pierwotnie wywodząca się z terenów południowo-wschodniej Azji, swoje miejsce w Polsce odnajduje pośród ciepłych oraz wilgotnych miejsc, w których nie trudno o dostęp do resztek pożywienia. Można ją spotkać między innymi w ogrzewanych piwnicach, czy strychach. Karaczan amerykański swój gatunek rozprzestrzenił na cały świat, jednakże na wschodzie Europy nie jest zjawiskiem powszechnym.