Bielojad olbrzymi - wygląd, charakterystyka

Bielojad olbrzymi to chrząszcz należący do rodziny ryjkowatych. Dorośli przedstawiciele tego gatunku szkodnika osiągają długość około 1 centymetra. Ze względu ma takie gabaryty jest to największy znany owad żerujący na drewnie w naszym kraju. Charakteryzuje się duża głową oraz krępą posturą. Zazwyczaj występuje w czarnej barwie, jednak zdarzają się osobniki w brunatnym kolorze. Powoduje wycieki żywicy w drzewach, co czyni je słabszymi i mniej odpornymi.

Zwalczania Bielojada olbrzymiego

W przypadku pojawienia się Bielojada olbrzymiego jedynym sposobem na jego likwidacje jest usunięcie zaatakowanego drzewostanu. Ponadto należy rozpocząć baczną obserwacje drzew otaczających zasiedlone sztuki. Rozwój opisywanego owada trwa do 2 lat, co powoduje, że tego typu oględziny należy przeprowadzać przez 3 lata od ataku na ostatnie drzewo.

Bielojad Olbrzymi - występowanie

Bielojad Olbrzymi to szkodnik preferujący drzewa iglaste. Najczęściej można go znaleźć w takich gatunkach roślina jak: świerk, sosna, modrzew oraz jodła. Opisywany szkodnik nie preferuje gęstych drzewostanów. Woli żerować na drzewa znajdujących się na skraju lasów lub na nielicznych lub pojedynczych sztukach należących do wymienionych gatunków.