Rytel pospolity - wygląd, charakterystyka

Jest to drewno żerny owad z rodziny drwinkowatych. Liczą one około 50 gatunków. Ich ciała są wydłużone oraz walcowate. Posiadają także wyłupiaste oczy. Geneza nazwy natomiast podchodzi od drewna w którym się rozwijają. Długość ciała może sięgać od 7 do 18 mm długości.

Ich larwy są mięsiste w barwie żółtobiałej. Ciała są łukowato zagięte przed i występują na nich charakterystyczne garbaty. W zależności od typu szkodników odżywiają się one określonymi grzybami. Drugi typ to robaki w drewnie, które żerują na przesuszonym lub suchym drewnie.

Zwalczanie Rytel pospolity

Do zwalczania tego rodzaju szkodników służą specjalne dedykowane preparaty. Stanowią one najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą opcję przy zwalczaniu rytla pospolitego. Znajdzie się je w większości sklepów branżowych.

Rytel pospolity - występowanie

Rytel pospolity występuje niemal w całej Polsce. Jego wpływy sięgają również na inne kraje europejskie. Pojawia się na terenie lasów typu- liściastego, iglastego i mieszanego. Występuje także w składach suchego drewna, co stanowi poważne zagrożenie dla wielu przedsiębiorstw. Szkodnik najczęściej rozwija się w sosnach modrzewiach i grabach. Żer przypada zazwyczaj na okres jesienno-zimowy.