Gryzki - wygląd, charakterystyka

Gryzki (inaczej zwane psotnikami) są małymi owadami - ich długość wynosi do 1 cm. Ciało gryzków jest wydłużone i spłaszczone i ma kolor jasnoszary, żółty lub ciemnobrązowy. Część gatunków posiada skrzydła. Cechą charakterystyczną jest duża głowa i długie czułki. Opisano ok. 4400 gatunków postnika, jednak w Polsce żyje ich nieco ponad 70. W domach najczęściej występuje psotnik zakamarnik, charakteryzujący się brunatno-czerwonymi paskami na jasnym ciele.

Zwalczanie gryzków

Gryzki lubią wilgoć, dlatego pierwszą rzeczą, którą powinno się zrobić po ich pojawieniu jest usunięcie źródeł nadmiernej wilgoci. Pozwoli to uniknąć ponownego pojawiania się psotników.  W tym celu należy sprawdzić, czy nie pojawiły nieszczelności w rurach i kranach. Warto także regularnie wietrzyć i odkurzać pomieszczenia. Do zwalczania gryzków najlepiej sprawdzają się uniwersalne preparaty owadobójcze - szczególnie te w sprayu, ponieważ dotrą one do zakamarków, w których chowają się te owady. Domowym sposobem na pozbycie się szkodników jest spryskanie powierzchni i szpar roztworem z octu, sody oczyszczonej i soku z cytryny.

Gryzki - występowanie

Psotniki występują na całym świecie, najwięcej gatunków w strefie tropikalnej. W naszym klimacie osiedlają się głównie w pobliżu produktów spożywczych, książek i w zakamarkach, a także w wilgotnych piwnicach.