Szczur śniady - wygląd, charakterystyka

Pochodzi z tropikalnych lasów Azji. Do Europy przedostał się przez środki transportu i już w średniowieczu był bardzo pospolitym gryzoniem.

Szczur śniady jest smuklejszy i mniejszy od szczura wędrownego, czyli gryzonia chyba najbardziej pospolitego w Polsce. Ma cienkie, długie uszy, długi ogon oraz wyraźnie zaostrzony pyszczek z dużymi oczami. Jego ubarwienie jest bardzo zmienne. Najczęściej ma prawie czarny grzbiet, a szary spód ciała. Zazwyczaj to góra jest znacznie ciemniejsza niż strona brzuszna.

Zwalczanie szczura śniadego

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się szczura śniadego jest profesjonalna deratyzacja, czyli pozbycie się gryzonia za pomocą profesjonalnych środków fizycznych lub chemicznych. Najczęściej takie usługi należy zamówić i wykonywane przez przez specjalizujące się w tym firmy. Możliwe jest także użycie pułapek, lepów oraz trutek. Te ostatnie są najbardziej powszechne, kiedy szczur zasiedli prywatne gospodarstwa i domy.

Szczur śniady - występowanie

Gryzoń przebywa wyłącznie w pobliżu siedzib ludzkich. Strychy, hale targowe, magazyny na zboże. Bardziej preferuje wysokie kondygnacje co ułatwia mu jego umiejętność wspinaczki.