Mól ubraniowy - wygląd, charakterystyka

Mole ubraniowe występujące w Polsce to: mól kożusznik oraz mól włosienniczek. Ten drugi to najbardziej popularny mól ubraniowy.

Larwy moli to gąsienice jasnego koloru. To one są odpowiedzialne za niszczenie naszych ubrań. Są one bardzo żarłoczne. Smakuje im wszystko: skóra, jedwab, bawełna, tkaniny sztuczne. Larwy moli z czasem mogą zmienić barwę na ciemniejszą.

Dorosły mól to niewielki, smukły motyl. On nie jest już odpowiedzialny za bezpośrednie niszczenie naszych ubrań - ale niszczy je pośrednio, składając jaja i doprowadzając tym samym do wylęgu szkodliwych larw.

Zwalczanie mola ubraniowego

Należy gruntownie wysprzątać przestrzeń, w której zagnieździły się mole ubraniowe, zrobić dokładny przegląd ubrań i wyrzucić te, w których grasowały mole. Te ubrania, które pozostawiliśmy, należy oczywiście wyprać. Dopiero po takich porządkach należy sięgnąć po odstraszający czy eliminujący preparat na mole. Są to m.in. kulki na mole o zapachu lawendy czy zawieszki antymolowe. Można też potraktować mole ubraniowe jakimś trującym preparatem.

Mól ubraniowy - występowanie

Mole ubraniowe żyją w naszych szafach. Owady mogą być przenoszone na ubraniach, a także mogą wlecieć przez okno czy szyb wentylacyjny. Ciężko się ustrzec przed molami ubraniowymi - nawet częste i gruntowne sprzątanie szaf może nie wystarczyć.