Mól ziarniak - wygląd, charakterystyka

Owad zaliczany do rodziny molowatych, inwazyjny szkodnik nasion o długości ciała wahającej się od 3 do 8 mm, cechą charakterystyczną jest, brak pobierania  pokarmu przez dorosłe  osobniki  funkcjonuje na zebranym zapasie, który pobrał, będąc formie larwy, wyposażony w dwie pary  skrzydeł, przednie są w barwie żółto-szarej  z ciemnymi cętkami natomiast druga para jest mniejsza  o zaostrzonych końcach i szarym kolorze, z kolei odwłok i tułów  mają  barwę białą. Samica w ciągu swojego życia jest w stanie złożyć nawet do 100 jaj, larwy ziarniaka żerują na ziarnach zbóż, roślinach strączkowych, nasionach traw. Idealne warunki do rozwoju to temperatura  wynosząca 25° C oraz wilgotność na poziomie 90%

Zwalczanie -mola ziarniaka

W przypadku magazynowania ziarna  najskuteczniejszym rozwiązaniem  jest gazowanie zboża przy użyciu odpowiedniego środka chemicznego, wykonane przez firmę posiadającą niezbędne uprawnienia. Jeżeli otoczeniem występowania jest, nasz dom należy, przede wszystkim zadbać o czystość  miejsca, gdzie przechowywane są produkty sypkie, dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie ich w plastikowych lub szklanych pojemnikach oraz dezynfekcja i  częste wietrzenie pomieszczeń.

Mól ziarniak - występowanie

Szkodnik ten występuje, na terenie całego świata gdzie panuje umiarkowany klimat między innymi w Ameryce Północnej czy Europie. Larwy mola ziarniaka żywią się bielmem ziarna dlatego najczęściej można je spotkać  w  magazynach i silosach zbożowych, ich obecność łatwo rozpoznać  po delikatnej pajęczynie oblepiającej zainfekowane nasiona.