Mól ziarniak - wygląd, charakterystyka
Owad zaliczany do rodziny molowatych, inwazyjny szkodnik nasion o długości ciała wahającej się od 3 do 8 mm, cechą charakterystyczną jest, brak pobierania pokarmu przez dorosłe osobniki funkcjonuje na zebranym zapasie, który pobrał, będąc formie larwy, wyposażony w dwie pary skrzydeł, przednie są w barwie żółto-szarej z ciemnymi cętkami natomiast druga para jest mniejsza o zaostrzonych końcach i szarym kolorze, z kolei odwłok i tułów mają barwę białą. Samica w ciągu swojego życia jest w stanie złożyć nawet do 100 jaj, larwy ziarniaka żerują na ziarnach zbóż, roślinach strączkowych, nasionach traw. Idealne warunki do rozwoju to temperatura wynosząca 25° C oraz wilgotność na poziomie 90%
Zwalczanie -mola ziarniaka
W przypadku magazynowania ziarna najskuteczniejszym rozwiązaniem jest gazowanie zboża przy użyciu odpowiedniego środka chemicznego, wykonane przez firmę posiadającą niezbędne uprawnienia. Jeżeli otoczeniem występowania jest, nasz dom należy, przede wszystkim zadbać o czystość miejsca, gdzie przechowywane są produkty sypkie, dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie ich w plastikowych lub szklanych pojemnikach oraz dezynfekcja i częste wietrzenie pomieszczeń.
Mól ziarniak - występowanie
Szkodnik ten występuje, na terenie całego świata gdzie panuje umiarkowany klimat między innymi w Ameryce Północnej czy Europie. Larwy mola ziarniaka żywią się bielmem ziarna dlatego najczęściej można je spotkać w magazynach i silosach zbożowych, ich obecność łatwo rozpoznać po delikatnej pajęczynie oblepiającej zainfekowane nasiona.
