Mucha domowa - wygląd, charakterystyka

Rozmiary muchy domowej zróżnicowane są w zależności od tego czy jest to samiec, czy samica męscy przedstawiciele osiągają od sześciu do 6,5 mm długości, natomiast samice od 5,5 do 7,5 mm długości. Owad ten posiada krępą budowę ciała, zwykle z szarym lub czarnym tułowiem, oraz wyraźnym paskiem na środku odwłoka. Na głowie znajdują się czerwono brunatne oczy i krótkie trójczłonowe czułki. Posiada tylko jedną parę skrzydeł, aparat gębowy muchy domowej to narząd typu liżącego.

Zwalczanie - Mucha domowa

Najlepszą metodą na przeciwdziałanie pojawienia się muchy domowej w domu jest utrzymywanie dobrej higieny, w kuchni. Przede wszystkim nie należy dopuszczać tego szkodnika do jedzenia, czyścić po zwierzętach i utrzymywać czyste naczynia. Zapobiegnie to wszelkim zakażeniom i generalnemu pojawieniu się muchy domowej. W sklepach branżowych znajdują się specjalne środki dedykowane zabijaniu muchy domowej. Są to produkty w postaci specjalnych trutek lub dedykowanych lepów. Mimo wszystko najlepszą metodą na usunięcie muchy domowej z mieszkania jest dbanie o higienę i czystość 

Mucha domowa - występowanie

Muchy Domowe żyją zwykle kilka tygodni. Wyjątek stanowi pokolenie jesienne będące w stanie przetrwać całą zimę. Szkodnik wystepują na terenie całej Europy, a zwłaszcza w miejscach tych, gdzie higiena nie jest zachowana. Jedna samica jest w stanie złożyć około 600 jaj w ciągu swojego życia. Zwykle pozostawione są one na substancjach organicznych, które ulegają rozkładowi. Po dobie lub dwóch dniach wykluwają się beznogie larwy, które po kilku dniach lub tygodniach staną się postacie dorosłą.