Szczur wędrowny – wygląd, charakterystyka

Często szkodnikiem odpowiedzialnym za nadgryzione kable i przewody, naruszoną żywność oraz pozostawione w kątach odchody jest szczur wędrowny. To jeden z najliczniej występujących w Polsce gryzoni, dlatego warto dowiedzieć się, jak go rozpoznać. Przede wszystkim jest to dość spore zwierzę (długość tułowia do 30 cm) o krępym ciele oraz szerokiej głowie z tępo zakończonym pyskiem. Grzbiet gryzonia jest zwykle brunatnoszary, natomiast brzuch raczej białawy (czasami połączony z odcieniami szarości czy żółci). Z kolei około dwudziestocentymetrowy ogon szkodnika pokrywają krótkie i rzadkie włoski oraz niewielkie łuski. Ponieważ szczury wędrowne rozmnażają się bardzo szybko, niechciana rodzina gryzoni może w krótkim czasie powiększyć się o kilkadziesiąt osobników i zająć części gospodarcze domu.

Zwalczanie szczura wędrownego

Zawsze najskuteczniejszym sposobem na zminimalizowanie szansy pojawienia się niepożądanych gości jest profilaktyczne zadbanie o porządek pomieszczeń. Szczególną uwagę należy poświęcić systematycznemu wynoszeniu śmieci oraz niewyrzucaniu resztek po posiłku do ogródka. Warto także zasklepić wszystkie dziury w ścianach, żeby gryzonie nie miały miejsca na przedostanie się do środka domu. Jeśli jednak szczur pojawi się w budynku, można zastosować poniższe rozwiązania:

  • deratyzację (odszczurzanie) przeprowadzoną przez profesjonalną ekipę – najlepiej wynająć specjalistów wtedy, gdy populacja szczurów gwałtownie się zwiększy lub jeżeli domowe sposoby będą nieefektywne.
  • pułapkę na szczury – wystarczy zwabić gryzonia pozostawionym w niej jedzeniem, a metalowy mechanizm szybko unieruchomi szkodnika.
  • pułapkę żywochwytną, dla tych, którzy nie chcą zabijać gryzoni – należy pozostawić w niej smakołyk, a kiedy szczur wejdzie do środka, drzwiczki pułapki zatrzasną się. Dzięki temu można wywieźć żywego gryzonia daleko od domu i wypuścić go na wolność.
  • trutkę na szczury (w postaci granulek, past, kostek i płynów) – w ciągu kilku dni doprowadzi do śmierci zwierząt i dodatkowo zakonserwuje ich ciała, więc nie będą rozkładać się z odorem.

Szczur wędrowny – występowanie

Szczury wędrowne w większości przypadków można spotkać w budynkach przemysłowych, gospodarczych i mieszkalnych, gdzie na miejsce bytowania wybierają zaciszne piwnice, urządzenia kanalizacyjne i kanały, a także przestrzeń pod podłogą. Często żerują w pobliżu kompostownika, kosza na śmieci czy składu drewna, o czym świadczy charakterystyczny dla gryzoni hałas – drapanie narastające w nocy. W naturalnych warunkach szczury wędrowne zasiedlają wilgotne starorzecza, zlewiska oraz doliny rzek. Na okres wegetacyjny najczęściej wędrują z budynków w kierunku rzek lub pól uprawnych.