Karaluch - wygląd, charakterystyka

Karaluch to inaczej karaczan wschodni, karaczan pospolity czy prusak.

Karaczan wschodni należy do jednych z większych karaluchów. Jest barwy brunatno-czarniawej. Samica nie ma skrzydeł, samiec zaś je posiada. Dorosłe osobniki mają od 20 do 30 mm. Dorosłe samice mogą żyć nawet do 190 dni, samce tylko o 10 dni krócej.

Karaluchy wydzielać mogą bardzo nieprzyjemny zapach. Prusaki z pewnością mogą być niebezpieczne, gdyż prowadzą do zanieczyszczenia produktów i przenosić mogą różne choroby. Karaczany zanieczyszczają produkty poprzez zostawianie swoich odchodów czy wylinek. 

Zwalczanie karalucha

Należy przede wszystkim dbać o porządek w pomieszczeniach. By zwalczyć karaluchy, należy podkładać odpowiednie przynęty czy też zastosować gazowanie lub opryskiwanie danego pomieszczenia. Jest też możliwy zabieg wymrażania suchym lodem.

Karaluch - występowanie

Karaluch pochodzi z Azji, skąd przywędrował m.in. do naszego kraju. Najczęściej występuje w umiarkowanej półkuli północnej.

Karaczan wschodni żyje w domach, w przechowalniach, w magazynach, w piwnicach czy też w szklarniach. Można go znaleźć np. pod szafkami czy w szczelinach ścian. Prusaki preferują zawilgocone miejsca. Można je znaleźć także na wysypiskach śmieci czy w rurach i kanałach ściekowych.

Karaluch wybiera często duże skupiska ludzkie.