Wołek zbożowy- wygląd charakterystyka

Owad z rodziny ryjkowcowatych, największy szkodnik  żerujący na magazynowanych zbożach, w zależności od panujących warunków może osiągać od 2 do 5 mm, jego ciało jest walcowate i wydłużone, a dzięki chitynowemu pancerzowi jest bardziej wytrzymałe na zgniatanie, potrafi szybko się przemieszczać dzieki trzem parom odnóży zakończonych kolcami, wraz z  wiekiem zmienia się ich barwa. Okres życia waha się od kilku miesięcy do roku i  w dużej mierze uzależniony jest od temperatury- najbardziej optymalna to 26° C oraz wilgotności na poziomie 85-90%. Żywią się różnymi  rodzajami zbóż najczęściej pszenicą, żytem, łuskanym owsem, jęczmieniem  bądź kukurydzą.

Zwalczanie- wołka zbożowego

Wołek zbożowy żeruje w środku ziarna, dlatego jest bardzo trudny do wykrycia, a jego szkodliwość jest bardzo wysoka. Jedną z bardziej skutecznych metod zwalczania jest fumigacja, czyli gazowanie szkodników przy użyciu odpowiednich środków chemicznych przeprowadzona przez profesjonalny zespół. Sama ochrona powinna, zaczynać się dokładną dezynfekcją pomieszczeń gdzie będzie przechowywane ziarno oraz utrzymanie i kontrolowanie odpowiedniej  wilgotnośći zboża.

Wołek zbożowy -występowanie

Szkodnik spotykany najczęściej w magazynach i silosach ze zbożem wymagającym najczęściej długotrwałego przechowywania może też występować  w produktach mącznych tj. makarony, oraz świeżych lub suszonych owocach.