Pluskwa domowa - wygląd, charakterystyka

Pluskwa domowa to potoczna nazwa pasożyta, który żywi się ludzką i zwierzęcą krwią. Pluskwy są tzw. szkodnikami okresowymi. Żerują głównie w nocy, przy czym ich największa aktywność przypada na okres od 1 do 5 nad ranem. Co ciekawe, przyciąga ich głównie ciepłota naszego ciała oraz wydychany dwutlenek węgla. Pluskwy domowe po zrealizowaniu swojego celu, jakim jest pożywienie się krwią, powracają do swoich kryjówek. 

Odnosząc się do wyglądu pasożyta należy stwierdzić, że budowa jego ciała jest zazwyczaj płaska i owalna. Szkodnik jest też stosunkowo niewielki - w dorosłej postaci nie przekracza 5mm. Pluskwy domowe nie potrafią latać, ani skakać. Chronią się dzięki niezwykle twardemu pancerzowi.

Zwalczanie pluskwy domowej

Pluskwy domowej można pozbyć się na kilka sposobów. Przede wszystkim należy zauważyć, że zarówno owad, jak i jego jaja, są niezwykle wrażliwe na wysoką temperaturę. W związku z tym do ich eliminacji można użyć pary wodnej. Innym sposobem jest zastosowanie preparatów owadobójczych. W momencie, gdy żadne z tych działań nas nie satysfakcjonuje, wówczas powinniśmy rozważyć skorzystanie z oferty firm, które specjalizują się w eliminowaniu tego typu problemów.  

Pluskwa domowa - występowanie

Pluskwy domowe występują najczęściej w największych zakamarkach naszego domu. Najczęściej chowają się w zgięciach materacy, szczelinach łóżka, czy listwach przypodłogowych. Co więcej, ich obecności możemy dodatkowo szukać w tapicerowanych meblach, tapetach ściennych, czy zasłonach.