Tykotek pstry - wygląd, charakterystyka

Tykotek pstry to chrząszcz, który osiąga długość od 5 do 9 mm. Posiada ciemnobrunatne ubarwienie, a jego ciało pokryte jest krótkimi włosami, które tworzą jaśniejsze plamy - stąd w nazwie określenie "pstry". Larwy ze złożonych przez samicę jaj wylęgają się po kilku tygodniach. Do rozwoju potrzebują wilgotnego i zagrzybionego drewna. Starsze larwy mają już mniejsze wymagania i mogą żerować w głębokich warstwach drzewa.

Zwalczanie tykotka pstrego

Obecność tykotka możemy rozpoznać po charakterystycznych otworach w drewnie i wysypującej się z nich mączce drzewnej. Niszczące drewno chrząszcze wydają również charakterystycznych odgłosach kołatania.

Wprzypadku zauważenia otworów lub występowania tych specyficznych dźwięków należy niezwłocznie skontaktować się z firmą zajmującą się eliminacją drzewojadów. Podstawowa metoda zwalczania tykotka pstrego to fumigacja, inaczej gazowanie budynku. W niektórych przypadkach stosuje się żelowanie - z wykorzystaniem specjalnego środka.

Tykotek pstry - występowanie

Tykotka pstrego możemy spotkać na terenie całej Polski i Europy. Naturalnie, zamieszkuje on stare pnie i konary drzew. Atakuje wilgotne i zanieczyszczone grzybami podwaliny oraz drewniane elementy budynków, a nawet zabytkowe rzeźby.