Kołatek domowy - wygląd, charakterystyka

Kołatek domowy to niewielki chrząszcz, który potrafi jednak wyrządzić wiele szkód. Ma około 4mm długości. Kołatki występują w różnym ubarwieniu - jasnobrązowym, brązowo-czerwonym, a także szarobrunatnym. Głowa kołatka jest niewielka, a na jej końcu występują buławkowate czułki. Przedplecze przykrywa głowę. Skrzydła kołatka domowego z widocznymi prążkami pokryte są chityną. Kołatki domowe posiadają trzy pary odnóży w kolorze brązowym. Samice są większe od samców i posiadają krótsze czułki.

Zwalczanie kołatka domowego

Kołatek domowy zwalczanie realizowane jest głównie metodami fumigacji (gazowania) oraz stosowania preparatu Xilix. To jedyne skuteczne metody. Rzadziej kołatki domowe zwalcza się poprzez nagrzewanie drewna do temperatury 50-60 stopni Celsjusza. O ile już nawet niższe temperatury mogą zaszkodzić kołatkom, o tyle temperatura powyżej 50 stopni da nam pewność ich uśmiercenia. Niemniej musimy zaznaczyć iż metoda nagrzewania mikrofalami nie jest skuteczna w przypadku dużych porażeń drewna.  Żerowanie kołatków odbywa się w określonych miejscach, dzięki czemu nie trzeba nagrzewać całego drewna, a jedynie jego część. Do nagrzewania drewna stosuje się urządzenia takie jak lampy podczerwieni, można też używać promieni gamma, charakteryzujących się świetną przenikliwością materiałów.

Kołatek domowy - występowanie

Kołatki domowe szczególnie chętnie żerują w młodym drewnie liściastym, zasobniejszym w składniki pokarmowe. Z tego też powodu radzi się używanie do konstrukcji domów drewna starszego, co pozwala ograniczyć ryzyko pojawienia się w nim kołatka. W drewnie sosnowym, dębowym i jesionowym kołatki żerują głównie w części bielastej, natomiast w buku, brzozie i jodle potrafią pojawiać się znacznie głębiej. Z uwagi na to, że kołatki nie lubią mrozów, występują one głównie we wnętrzach budynków.