Rybik cukrowy - wygląd, charakterystyka

Rybik cukrowy jest niewielkich rozmiarów owadem, osiągającym długość kilkunastu milimetrów. Nie bez przyczyny nazywany jest również srebrzykiem, ponieważ jego pancerzyk przybiera taką właśnie barwę i subtelnie połyskuje. Z przodu posiada wąsy, z tyłu natomiast szczecinki, a porusza się za pomocą kilku par odnóży, choć patrząc na niego z góry, można odnieść wrażenie, że jest insektem pełzającym.

Zwalczanie rybika cukrowego

Tych owadów nie trzeba się obawiać. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka, nie są nosicielami chorób, nie gryzą, więc ich obecność nie powinna wywoływać niepokoju. Mogą jednak niszczyć tekstylia, tapety czy wyroby papiernicze, dlatego chcąc odstraszyć te owady, warto stosować proste i sprawdzone metody. Głównym sposobem zwalczania rybika cukrowego jest częste wietrzenie celem wyeliminowania wilgoci. Ważne, aby regularnie sprzątać, także w zakamarkach, jednocześnie nie dopuszczając do zalegania resztek jedzenia, okruchów, którymi te owady się żywią. Skuteczne będzie również używanie podczas porządków środków z dodatkiem octu lub zawierających cytrynę, lawendę czy tymianek, gdyż zapach tych składników działa na nie odstraszająco.

Rybik cukrowy - występowanie

Idealnym środowiskiem dla rybików cukrowych są pomieszczenia ciepłe i wilgotnie. Z tego powodu często zamieszkują nasze łazienki i kuchnie, odnajdując tam zarówno warunki sprzyjające ich bytowaniu, jak i znajdowaniu pożywienia. W ciągu dnia trudno je dostrzec. Unikają światła, wiodąc nocny tryb życia, ale i w porze nocnej mogą okazać się niezauważalne, co wynika z ich dużej zwinności i umiejętności szybkiego przemieszczania się.