Żywiak chlebowiec  - wygląd, charakterystyka

Żywiak chlebowiec to chrząszcz z rodziny kołatkowatych charakteryzujący się barwą od białej lub kremowej u samic oraz ciemnobrązową do nawet czarnej u samców. Wielkość tego szkodnika nie przekracza 5 mm długości. Żywiaka chlebowego można rozpoznać po małej główce z czułkami, drobnymi skrzydłami oraz niewielkimi kropkami na pancerzu u samców. U samic występują za to żółte włoski na tułowiu oraz wygięty kształt pancerza. W idealnych warunkach potrafi złożyć nawet 100 jaj, a produkty, które zanieczyścił absolutnie nie nadają się do spożycia ze względu na możliwość występowania w nich jaj, larw czy odchodów.

Zwalczanie żywiaka chlebowego

Przede wszystkim należy pozbyć się wszelkich produktów, które mogły zostać zaatakowane i zanieczyszczone przez tego szkodnika. Kolejnym najlepszym krokiem byłoby opryskanie gniazda żywiaka środkiem owadobójczym, który jest stosowany do zwalczania innych insektów biegających. Lokalizacja źródła naszego problemu nie należy jednak do najłatwiejszego zadania. Dlatego dobrym pomysłem byłoby zwabienie żywiaka do specjalnych pułapek na owady w formie lamp owadobójczych, czy taśm.

Żywiak chlebowy - występowanie

Najczęstszą przyczyną pojawienia się w domu żywiaka jest przyniesienie go wraz z zakupami, które były przechowywane w złych warunkach magazynowych. Do jego ulubionych miejsc należą opakowania pełne mąki, suszone zioła i przyprawy, herbata, suszone grzyby czy owoce. Najlepszymi warunkami do rozmnażania dla żywiaka są wysoka temperatura oraz umiarkowana wilgotność. Owad ten jest znany na całym świecie, a w niektórych regionach nazywany jest żukiem aptecznym, gdyż może pojawiać się także w naszym domowych apteczkach i niszczyć papierowe opakowania.