Naścierwek rudonogi - wygląd, charakterystyka

Naścierwek rudonogi jest chrząszczem mającym od 5 do 7 milimetrów. Jego ciało wyróżnia się metalicznym połyskiem, który mieni się na różne odcienie zieleni i koloru niebieskiego. Pokryte jest włoskami i znajdują się w nim zagłębienia, a swoją nazwę zawdzięcza nóżkom, które mają brązowy kolor. 

Zwalczanie naścierwka rudonogiego

Naścierwek rudonogi jest chrząszczem, który atakuje produkty pochodzenia zwierzęcego, a szczególnie mięsa i sery. Jego zwalczanie zaczyna się od podstaw, a więc od sprawdzania wszelkich miejsc, w których mogą znajdować się resztki jedzenia, kociej lub psiej karmy, a nawet martwe gryzonie. Warto również sprawdzać jeszcze w sklepach opakowania z żywnością, aby mieć pewność, że nie znajdują się w nich żadne larwy. Zaatakowane przez naścierwki produkty należy czym prędzej zniszczyć. Jeśli populacja owadów jest duża, można przeprowadzić zabieg fumigacji z użyciem destrukcyjnego dla naścierwków fosforowodoru.

Naścierwek rudonogi - występowanie

Naścierwek rudonogi najczęściej spotykany jest w miejscach, w których magazynowane są duże ilości produktów pochodzenia zwierzęcego. Większość z tych produktów powinna znajdować się w chłodniach, ale jeśli ten fakt zostanie zaniedbany, jego pojawienie się jest kwestią czasu.