Trzpiennik olbrzymi - wygląd, charakterystyka

Trzpiennik olbrzymi jest największym przedstawicielem rodziny trzpiennikowatych, którego można spotkać na terenie Polski. Samiec ma od 1 do 2,5 cm długości, a samica jest jeszcze większa i może osiągnąć nawet 5 cm. Na pierwszy rzut oka, owad ten wygląda bardzo nieprzyjemnie. Większa część jego ciała jest czarna, zaś jego odwłok jest częściowo żółty. Ponadto ma żółte czułki, miejsca za oczami oraz odnóża. Z daleka delikatnie przypomina szerszenia. Na końcu jego odwłoka, widoczny jest kolec, jednak jest to narząd, który ma zdecydowanie inną funkcję. Za jego pomocą samice trzpiennika olbrzymiego składają jaja.

Owad ten mimo niezbyt miłego wyglądu jest nieszkodliwy dla człowieka, nie żądli. Jednak jest on niezwykle groźny dla drzew. Zazwyczaj występuje na drzewach iglastych, atakuje je i wprowadza do nich grzyby.  Jeśli trzpiennik olbrzymi dostanie się do naszego domu, może spowodować ogromne uszkodzenia drewnianych okien, podłóg czy mebli.

Zwalczanie Trzpiennika olbrzymiego

Trzpiennik olbrzymi najczęściej atakuje drzewa i wyroby z drzew iglastych. Drąży w nich kanały, a następnie składa w nich jaja. Jest dość ciężki do zwalczenia, dlatego ważne jest, by dbać o drzewa już w momencie, kiedy rosną w lesie. Trzpienniki, w pierwszej kolejności osiedlają się w drzewach uszkodzonych mechanicznie. Jeśli jednak zauważymy tego szkodnika w naszym domu, konieczne może być gazowanie. Innym sposobem może być impregnacja owadobójcza drewna.

Trzpiennik olbrzymi - występowanie

Szkodnik ten występuje niemal na terenie niemal całej Europy. W Polsce można go spotkać głównie w lasach iglastych, ale niekiedy pojawia się również w borach mieszanych. Jego ulubionym drzewem jest świerk, a główne miesiące żerowania to lipiec i sierpień.