Kapturnik zbożowiec – wygląd, charakterystyka

Kapturnik zbożowiec to chrząszcz o otwartych i skórzastych skrzydłach przednich, które stykają się wzdłuż środkowej linii grzbietu. Posiada dobrze rozwinięty tułów, a także tylne skrzydła błoniaste. Kapturnik zbożowy to pierwotny szkodnik ziarna, co znaczy, że atakuje jedynie nieuszkodzone ziarno. W ten sposób ziarno staje się podatne na ataki szkodników wtórnych. Ziarnem żywią się zarówno dorosłe osobniki jak i larwy. Pozostawiają po sobie charakterystyczny pył mężny, a także nieduże puste łupiny. Jeden osobnik może zaatakować wiele nasion, co może znacząco zmniejszyć wydajność mąki z ziaren.

Zwalczanie kapturnika zbożowca

Aby pozbyć się kapturnika zbożowca należy użyć właściwie dobranego środka ochrony. Tylko wówczas istnieje szansa na jego skuteczne zwalczenie. Sprawdzić się mogą między innymi insektycydy przeznaczone do oprysków na magazynowe szkodniki.

Kapturnik zbożowiec – występowanie 

Kapturnik zbożowiec to szkodnik pochodzący z Ameryki Południowej. Obecnie występuje na całym świecie, jest gatunkiem kosmopolitycznym. Szczególnie intensywnie rozwija się w cieplejszych krajach. Szkodnik nie jest odporny na mróz, natomiast idealne warunki do jego rozwoju to temperatura do 23 stopni Celsjusza.