Osa pospolita – wygląd, charakterystyka

Osa pospolita to owad posiadający aparat gębowy gryzący, zaopatrzony w silny żuwaczki. Osy posiadają czułki o mocnej budowie, dwie pary skrzydeł  z których jedna jest zdecydowanie większa od drugiej. Odwłok osy jest masywny, na jego końcu umieszczone jest żądło wraz z gruczołem jadowym. Nogi zakończone są pazurkami, co umożliwia chodzenie po różnych powierzchniach oraz chwytanie ofiary. Charakterystyczne jest także żółto-czarne ubarwienie, co sprawia, że osy widoczne są z daleka.

Zwalczanie osy pospolitej

Najskuteczniejszym sposobem na odstraszenie osy jest wykorzystanie olejku goździkowego, którego zapach nie jest lubiany przez te owady. Może także skorzystać z innych olejków zapachowych. Może to być między innymi zapach cytryny, czosnku, bazylii lub drzewa herbacianego. Można korzystać również z preparatów owadobójczych, zwłaszcza jeżeli osy stworzyły kokon w budynkach mieszkalnych, na przykład pod rynną lub w kominie.

Występowanie – osa pospolita

Osy pospolite należą do owadów błonkoskrzydłych. Występują niemalże na wszystkich kontynentach z wyłączeniem Antarktydy. Natomiast na obszarze Europy Środkowej osa występuje najczęściej od kwietnia do października. Jest także bardzo pospolitym gatunkiem na terenie Polski.