Trojszyk ulec - wygląd, charakterystyka

Trojszyk ulec to rdzawo-brązowy chrząszcz, którego długość nie przekracza 4 milimetrów. Całe jego ciało jest pokryte chitynowym pancerzem, a czułki składają się z jedenastu członów, mają maczugowaty kształt i wyraźnie rozszerzają się ku końcowi. Jego głowa oraz przedplecze pokryte są wyraźnym punktowaniem, a z kolei na pokrywach widać bruzdkowania. Mimo dobrze wykształconych skrzydeł lotnych, chrząszcze te w ogóle nie latają. 

Zwalczanie trojszyka ulec

W związku z tym, że owady te naturalnie występują w klimacie tropikalnym, naturalnym sposobem na nie jest pozbawienie ich ciepła. Niskie temperatury znacząco ograniczają ich aktywność i hamują rozmnażanie się, ale czasem mogą nie być wystarczające. Wówczas można sięgnąć po jedno z innych rozwiązań. Do najpopularniejszych należy oczyszczanie i wietrzenie szafek w kuchni i spiżarek, gdzie najczęściej urzęduje trojszyk. Warto również przeglądać produkty kupowane w sklepach i sprawdzać je pod kątem występowania larw. Zapobieganie rozprzestrzenianiu się trojszyka i pozbywanie się go z miejsc w kuchni jest najlepszą metodą na zażegnanie problemu.

Trojszyk ulec - występowanie

Trojszyki są szkodnikami, które szczególnie przepadają za produktami spożywczymi takimi, jak ziarna zbóż, mąka, fasola, orzechy i pieczywo. W miejscach, w których przechowujemy takie produkty, można spodziewać się siedliska zauważonych w domu owadów.