Spuszczel pospolity - wygląd, charakterystyka

Spuszczel pospolity, znany również jako spuszczel domowy to gatunek chrząszcza, który osiąga długość w przedziale od 7 do 21 mm. Owad zazwyczaj mają ciemnobrązową lub czarną barwę. Larwy są białe i mogą osiągnąć nawet 30 mm długości. Zanim przeobrażą się w dorosłego owada mogą żyć nawet 7 lat.

Zwalczanie spuszczela pospolitego

Obecność spuszczela w drewnie można rozpoznać po charakterystycznych, owalnych otworach i wysypującej się z nich mączce drzewnej. Owady dają o sobie znać także dzięki specyficznemu "chrobotaniu". Najczęstszym sposobem na zwalczenie tego szkodnika to fumigacja (gazowanie) domu lub drewnianego budynku. Drugą metodą jest żelowanie przy pomocy specjalnego żelu. W przypadku podejrzeń obecności szkodnika należy jak najszybciej zwrócić się do firmy specjalizującej się w eliminowaniu drewnojadów, a wykwalifikowani pracownicy dobiorą właściwą metodę.

Spuszczel pospolity - występowanie

Gatunek ten występuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej i w Afryce Południowej. Spuszczel pospolity lokuje się zazwyczaj w drewnie dachowym, można go także spotkać w drewnianych ramach okiennych i w podłodze. Larwy spuszczela żerują w suchym drewnie z drzew iglastych.