Nornica - wygląd, charakterystyka

Nornice wychodzą z rodziny chomikowatych. Są niewielkich rozmiarów, osiągając najczęściej 15 cm, gdzie 5 cm stanowi ogon. Ciało jest gęsto owłosione brązowo-szarą lub rudą sierścią, natomiast na ogonie znajdują się tylko nieliczne włoski. Nornice prowadzą nocny oraz wieczorny tryb życia, natomiast w dzień pojawiają się na powierzchni, kiedy doskwiera im głód. Istotnym elementem życia nornic jest budowanie systemów korytarzy pod ziemią. Nornice odżywiają się różnym pokarmem. Zjadają zarówno liście, nasiona, pąki, bulwy oraz owady. Tym samym mogą prowadzić do poważnych szkód na terenie upraw. Jednak gryzonie te mogą jeść nawet korę z drzew, zwłaszcza w czasie zimy.

Zwalczanie nornicy

Najczęściej zwalczanie nornic opiera się na ich spłoszeniu z obszaru działki. W tym celu warto sadzić rośliny, które nie są lubiane przez nornice. Jest to czosnek, wilczomlecz oraz mięta.

Nornica - występowanie

Nornica ruda występuje w lasach oraz zaroślach na terenie całej Europy oraz Azji Zachodniej. Bardzo licznie występuje również na obszarze całej Polski. Można ją spotkać między innymi w lasach, ogrodach, zaroślach, lecz również w uprawach rolnych. Nornice preferują obszary wilgotne. Najczęściej przebywają na tych terenach, gdzie łatwo mogą znaleźć pokarm. Tym samym nornice mogą być bardzo uciążliwym szkodnikiem zarówno na polach uprawnych jak i w ogrodach.