Fumigacja inaczej gazowanie domu, dachu, budynku – opis zabiegu

Każdy mieszkaniec domu pragnie, aby jego dom był zabezpieczony przed włamywaczami i bandytami. W tym celu stosuję się różne drzwi czy systemy antywłamaniowe. Co jednak w przypadku, gdy do domu wprowadzą się niechciane korniki? Fumigacja domu jest sposobem na to, aby pozbyć się korników ze swojego domu.

 

Po czym poznać, że w domu znajdują się szkodniki?

Wbrew pozorom ujawnienie obecności szkodników nie jest takie trudne. Skrobanie w drewnie lub pojawiające się znikąd otwory w więźbie dachowej czy w innych drewnianych elementach mogą prawie zawsze oznaczać obecność owadów w domu. Może to budzić uzasadnioną obawę o kondycję drewna w przyszłości. Wzrastają one jeszcze bardziej, gdy właściciele dostrzegą larwy w drewnie albo dorosłą postać szkodnika.

Należy zaznaczyć, że korniki żywią się drzewem naturalnym, a więc żyją głównie w lasach. Owady, które można znaleźć w domu, nazywane są częściej drewnojadami lub technicznymi szkodnikami drewna.

 

Co to jest fumigacja domu?

Szkodniki drewna są częstym problemem w drewnianych domach, zarówno tych nowszych, jak i starszych. Pozbyć się ich można za pomogą fumigacji domu.

Jest to zabieg (fumigacja domu), który składa się z trzech etapów i może trwać od tygodnia, do nawet trzech. Zależy to od różnych czynników, między innymi od wymiarów budynku, jego kubatury, a także pogody na zewnątrz. Etapy podzielić można na:

  • Zabezpieczenie obiektu
  • Gazowanie domu
  • Odwietrzenie i zdjęcie zabezpieczeń

Pierwszy etap fumigacji domu składa się z zabezpieczenia całego domu odpowiednią folią, a także elementami, które zatrzymają gaz wewnątrz budynku. Zazwyczaj trwa on od jednego do kilku dni. W następnej kolejności rozpoczyna się gazowanie domu. Jest to ten moment, gdy specjaliści wprowadzają fumigant (gaz) do obiektu, taki jak fosforowodór i zamykają go na pewien czas. Jest on wysoce szkodliwy, dlatego po rozpoczęciu tego etapu nie ma już możliwości wejścia z powrotem do domu.

Ostatni etap zakłada odwietrzenie budynku, a także zmierzenie stężenia gazu za pomocą właściwych narzędzi. Ostatecznie demontuje się elementy zabezpieczające, a gdy odwietrzanie zostanie zakończone, dom zostaje z powrotem oddany do użytku.

Cena fumigacji będzie się różnić w zależności od rodzaju u powierzchni obiektu, kubatury, a także zabezpieczeń, które będzie trzeba zastosować w trakcie całego procesu. Istotna będzie także ilości gazu, który zostanie użyty podczas fumigacji.

 

Fumigacja domu – zalety

Fumigacja domu naprawdę pozwala pozbyć się niechcianych szkodników ze swojego domu. Wszak ma być on miejscem, w którym człowiek czuje się najbardziej komfortowo. Wśród licznych zalet fumigacji, można wskazać to, że nie powoduje ona odbarwień drewna ani nie uszkadza go w żaden sposób. Jest to także jedna z najbardziej skutecznych metod w pozbywaniu się drewnojadów. Jeżeli zostanie przeprowadzona przez profesjonalistów, daje gwarancję, że szkodniki zostaną wybite na 100%.

Proces gazowania likwiduje od razu wszystkie rodzaje drewnojadów, jakie zalęgły się w obiekcie, nie ma więc konieczności przeprowadzania konkretnej klasyfikacji owada. Gaz, który jest stosowany w tym procesie, dociera do nawet najdalszych i trudno dostępnych miejsc w domu