Przybyszka amerykańska - wygląd, charakterystyka

Periplaneta amerykana jest znana również pod  nazwą karaluch bądź karaczan amerykański. To gatunek synatropijny z rzędu karaczanów, rodziny karaczanowatych. Przykryte skrzydłami ciało ma czerwonobrunatne ubarwienie, jest owalne, masywne. Na przedpleczu widać dwie ciemniejsze plamy. Posiada długie czułki. Długość przybyszki osiąga od 3 do nawet 5 cm - jest największym występującym w Polsce karaczanem. W przeciwieństwie do prusaków, potrafi latać. Porusza się wyjątkowo szybko, jednak nie potrafi wspinać się po powierzchniach pionowych. Obecność tych karaczanów wiąże się z zagrożeniem epidemiologicznym. Przez wzgląd na zerowanie w śmieciach i odpadkach, często roznoszą wirusy i bakterie.  

Zwalczanie przybyszki amerykańskiej

Podstawą do zapobiegania pojawienia się w domach przybyszki jest dbałość o czystość i higienę. Dodatkowo należy racjonalnie przechowywać żywność aby uniemożliwić im dostęp do pożywienia. Warto też zadbać o szczelność budynku. Po zalegnięcie się przybyszki w budynku, ciężko je wytępić bez użycia środków chemicznych. Owady te zwalcza się podobnymi metodami co inne karaczany.  Stosuje się wykładanie trutek pokarmowych, opryskiwanie emulsją, opylanie preparatami pylisty i oraz aerozolowanie. 

Przybyszka amerykańska - występowanie

Nazwa mylnie wskazuje pochodzenie - rodzimym rejonem występowania jest Azja. Z tropikalnych, wilgotnych lasów na niemal cały świat rozprzestrzenił ją człowiek. W chwili obecnej nie występuje jedynie na terenach polarnych. Przybyszka upodobała sobie wilgotne, ciepłe miejsca. Siedzyby ludzkie przyciągają ją łatwym dostępem do resztek jedzenia.