Drzewisz owłosiony - wygląd, charakterystyka

Drzewisz owłosiony jest chrząszczem należącym do korników, czyli owadów znanych jako drzewojady. Barwa ciała dorosłego osobnika jest ciemnobrunatna. Długie owłosienie jest widoczne szczególnie na końcu ciała. Drzewisz osiąga długość od 5 do 7 mm. Larwy są białe, posiadają ciemną głowę i żerują głównie w pniach sosnowych.

Zwalczanie Drzewisza owłosionego

Drzewisz wyrządza szkody w drewnianych elementach dachu, w ramach okiennych, kościołach, a nawet zabytkowych, drewnianych figurach. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z drzewiszem? Niekoniecznie zobaczymy larwy lub dorosłe osobniki. Drzewisze w drewnianych elementach tworzą charakterystyczne otwory, z których wysypuje się mączka drzewna. Powodują także specyficzne chrobotanie. Jeśli coś takiego ma miejsce, najlepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy zajmującej się zwalczaniem szkodliwych owadów. Najbardziej popularna metodą jest zabieg fumigacji, czyli zagazowania. Sposób ten jest skuteczny, lecz wymagający odpowiedniego przygotowania, dlatego muszą przeprowadzić go doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści.

Drzewisz owłosiony - występowanie

Drzewisz występuje praktycznie na terenie całej Polski. Szczególnie na Pomorzu i rejonach nizinnych. Najrzadziej spotyka się go w górach.